Napokon možete vidjeti kako je izgledao prvi hrvatski kralj, njegova kruna, plašt, mač...‘Neki su mislili da je izmišljen‘

13. 02. 2025.

Napokon možete vidjeti kako je izgledao prvi hrvatski kralj, njegova kruna, plašt, mač...‘Neki su mislili da je izmišljen‘

Izložba u Etnografskom muzeju održava se u sklopu proslave tisuću i stote obljetnice hrvatskog kraljevstva, bave se kraljem Tomislavom koji intrigira mnoge povjesničare


Kralj Tomislav, prvi hrvatski kralj, i danas predstavlja veliku enigmu. U usporedbi s drugim vladarima, o njemu se zna vrlo malo, a neki spore čak i njegovo postojanje.

Kako je on, međutim, moguće izgledao te kakvi su mu bili kruna, plašt, mač i prijestolje može se vidjeti na izložbi u zagrebačkom Etnografskom muzeju (od 12. veljače do 23. ožujka). Naslovljena "Duvno polje - kraljevsko prijestolje: Suvremena interpretacija predaje o krunidbi kralja Tomislava", izložba se održava u sklopu proslave tisuću i stote obljetnice hrvatskog kraljevstva te obuhvaća dizajnirane i izrađene nove kraljevske insignije i odjeću, djela suvremenih slikara nadahnuta doživljajem krajolika Duvanjskog polja i okolice te umjetničke fotografije povijesnog uprizorenja Tomislavove krunidbe.

Izložbom i prigodnom monografijom želi se, kako navode organizatori iz Udruge za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u Bosni i Hercegovini "Stećak" i Etnografskog muzeja, današnjoj publici suvremenim pristupom približiti osobu kralja Tomislava, "koji je u društvenom sjećanju hrvatskog naroda jedan od najvažnijih hrvatskih narodnih vladara", a čija se krunidba, prema nekim tezama u historiografiji, dogodila na Duvanjskom polju.


Autor izložbe o. Zvonko Martić je na konferenciji za novinare u srijedu u Etnografskom muzeju rekao da je projekt počeo prije nekoliko godina, kada su u Tomislavgradu došli na ideju da se uredi Trg kralja Tomislava sa spomen-sobom.Uslijedilo je temeljito istraživanje koje je okupilo tim stručnjaka s ciljem uprizorenja nove, suvremene interpretacije predaje o krunidbi kralja Tomislava kroz artefakte, umjetničke i znanstvene radove.


Među izloženim artefaktima ističe se Tomislavov kostim koji je dizajnirala Jasmina Pacek, a koji se sastoji od donje tunike Albe, dekorativne tunike Dalmatike i plašta. Kako je njegova autorica objasnila, sve je rađeno ručno, a na vez je potrošeno čak 200 sati.

Idejno rješenje rekonstruirane srebrne krune i žezla s pozlatom te prijestolja osmislio je pak akademski kipar Ilija Skočibušić dok je autor ilustrativnih fotografija povijesnog uprizorenja krunidbe umjetnički fotograf Jasmin Fazlagić

U svom tekstu u popratnoj monografiji Zvonko Martić između ostalog navodi da su podaci o kralju Tomislavu u pisanim izvorima i arheološkim nalazima veoma oskudni te da je iz tog razloga već stoljeće i pol u fokusu hrvatske historiografije pokušaj da se riješe tri temeljna pitanja vezana za ime, vrijeme i vladanje kneza-kralja Tomislava. Citirajući povjesničare Martić detaljno piše i o društveno-političkom kontekstu nastanka predaje o krunidbi kralja Tomislava na Duvanjskom polju, kao i o narodnim kazivanjima među Duvnjacima. Podsjeća i da je Ivan Kukuljević Sakcinski prvi označio Duvanjsko polje kao lokaciju krunidbe kralja Tomislava te u svom zaključku ističe da krunidba kralja Tomislava na Duvanjskom polju kod današnjih stanovnika Tomislavgrada nema status predaje: "Oni njome raspolažu kao povijesnom činjenicom."

Na izložbi je predstavljeno i deset umjetničkih slika čiji su autori Gordana Bakić, Tomislav Buntak, Svetislav Cvetković, Sebastijan Dračić, Fedor Fisher, Danko Frišćić, Koraljka Kovač, Tin Samardžija, Matko Vekić i Josip Zanki, a nastale su tijekom trogodišnje kolonije "Zemlja kralja Tomislava" u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu i Akademijom likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu.


Preuzeto s: jutarnji.hr